Trasy spływów. Kajaki Mała Panew.

Ciekawe trasy spływów dla początkujących i zaawansowanych.

kajaki mała panew

Charakterystyka Szlaku

Mała Panew jako jedna z nielicznych rzek w Polsce zachowała swój naturalny charakter. Dzięki dziewiczemu biegowi nazwano ją opolską Amazonką. Rzeka dynamicznie zmienia koryto i podmywa brzegi. W wielu miejscach tworzy w ten sposób piaszczyste łachy.

W dolinie rzeki Mała Panew występują też starorzecza, które w zależności od położenia są zasobne w wodę przez cały rok lub zapełniają się tylko w okresie większych przyborów wody. Rzeka Mała Panew jest naturalną ostoją ryb i innych zwierząt wodnych, a dzikie okolice - siedliskiem chronionych i rzadkich gatunków roślin.

Wymarzonym sposobem na zapoznanie się z walorami Mała Panew jest spływ kajakiem jedną z tras:

Trasa 1: Staniszcze Małe - Przystań Granica

- czas spływu ok. 1 godziny.
- godziny spływu: 10:30, 12:30, 14:30
Idealna trasa rodzinna, proponowana także dla rodzin z małymi dziećmi. Aktywna, bezpieczna, dostarczająca wystarczająco dużo emocji szczególnie dla kajakarzy początkujących pozwoli w szybkim czasie na dotarcie do przystani Granica gdzie już na dzieci czekają liczne atrakcje: m.in. gokarty na pedały, plac zabaw, piłka plażowa, wioska indiańska itd.

Trasa 2: Szlak Czarnego Dębu:

Kolonowskie - Staniszcze Małe - przystań Granica
- czas spływu ok. 2,5 godziny
- godzina spływu: 9:30, 13:00, 16:00

Trasa najbardziej zróżnicowana i dostarczająca wielu wrażeń. Na tym odcinku rzeka przepływa przez malowniczy las oraz leniwie snuje się wśród pól i łąk . Po godzinie spokojnego płynięcia przenoska kajaku przy malowniczym wodospadzie w Staniszczach Małych ,skąd dalej płynie się omijając kłody czarnego dębu - dziś już rzadko spotykanego w Polsce i Europie. Co chwilę mija się skutki mieszkających tu bobrów. Czas trwania ok. 2.godzin (10 km) - Najlepsza z proponowanych przez nas tras. Tu połączenie aktywności fizycznych, niezapomnianych widoków i co bardzo ważne- trasa aktywna ale nie męcząca - po 2 godzinnym czasie spływu czeka na państwa ognisko, grill bar a dla chętnych piłka plażowa i możliwość zwiedzenia wioski indiańskiej.

kajaki mala panew
Mapa trasy na Mała Panew,
punkty spływu: Ozimek - Staniszcze Małe – Kolonowskie - Zawadzkie - Krupski Młyn

Trasa 3: Zawadzkie - Staniszcze Małe - GIPROL

Nowość!!!! ( dla grup zorganizowanych)
- czas spływu: ok. 5-6 godzin
- godzina spływu 11:00
Na tym etapie rzeka przepływa przez piękny las i występują na niej małe przeszkody w postaci piaszczystych płycizn i powalonych przez bobry drzew. Po przepłynięciu ok. 1/2 długości trasy trzeba przenieść kajak na przystani "Siber" – są do tego specjalnie wybudowane pomosty. Czas trwania ok. 5 - 6 godzin (18 km). Trasa wymaga dobrej sprawności fizycznej - polecana dla średnio zaawansowanych. Po spływie odwieziemy państwa do gospodarstwa agroturystycznego Giprol w Staniszczach Małych, gdzie na dzieci czeka labirynt kukurydziany i liczne atrakcje!

Trasa 4: Zawadzkie- Przystań Granica

- czas spływu: ok. 6-7 godzin
- godz. spływu 11:00
Na tym etapie rzeka przepływa przez piękny las i występują na niej małe przeszkody w postaci piaszczystych płycizn i powalonych przez bobry drzew. Po przepłynięciu ok. 1/2 długości trasy jest próg wodny ale nie trzeba przenosić kajaka. Wybudowana jest specjalna rynna, przez którą przeprawiany jest kajak. Czas trwania ok. 6 godzin (22 km). Trasa wymaga dobrej sprawności fizycznej - polecana dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych kajakarzy.

Trasa 5: Krupski Młyn – Przystań Granica.

Trasa trudna, wiele przeszkód. Wymaga dobrej sprawności fizycznej. Czas trwania ok. 2-dniowa (35 km). Za dodatkową opłatą transportową.